Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > Hukuk Forum Kanunları > Site Yönetiminden Duyurular

Site Yönetiminden Duyurular ●Hukuk Forum'un ilk kuralı nezaket ve hoşgörüdür. Lütfen forumumuzdan faydalanırken bu kuralı gözardı etmeyiniz.
●Forumlarda arama ve inceleme yapmadan önce lütfen soru veya yorum eklemeyiniz.
●Kısa Mesaj ile hukuki soru sormayınız ve sorularınızı akıcı ve anlaşılır bir anlatım diliyle yazmaya özen gösteriniz.
●Cümlelerinize büyük harf ile başlayınız, başlık ve iletilerinizin tamamını büyük harflerle yazmayınız.
●Türkçe yazım kurallarına özen gösteriniz.
●Başlıklarınızda "Acil, Lütfen Yardım, İmdat, Slm, Mrb" gibi kelimeler kullanmayınız.
●Konularınızı doğru kategoride açmaya özen gösteriniz.
●Forum kurallarına aykırı davranan üyeler ve forumları kilitlenecektir.

Seçenekler Stil
Alt 17 December 2016, 05:25
lkmijio lkmijio isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart It is possible to highlight their splendor by

Pandora Charms sale Each and every piece is lovely and may indicate a present to fit your requirements. The pricing is perfectly really worth every single penny to a lot of individuals who want to pamper through on their own with top quality jewelry which may be stylish and long lasting. One question you may have, specifically if you are new to the world of The planet pandora Charms, is "How should i know that I am getting a geniune Pandora Charm " The actual short answer to this would be, purchase it from an authorized seller only.
Pandora Charms outlet First of all select the The planet pandora Charms also because the The planet pandora Beads which you would like to thread onto it. You are able to both choose them your self, or recruit your loved ones to assist out. As a result everyone can place a bit bit of these in to the present, providing the girl an incredible current that is a mixture of everyone's adore for her. You will discover incredible options accessible which can be totally matched to her personality, and with time as the girl develops you are able to include on to the appeal bracelet.
Pandora Christmas Charms You will not have the option to avoid by yourself from acquiring these types of charms if you will happen to find out that Pandora beans might be chosen from like a lot of as 800 hand made types. These beads are usually manufactured from either silver or even enamel. Aside from these, 14 tortue gold and murano cup may also be utilised for producing these kinds of beads. It is possible to highlight their splendor by sneaking in gems these kinds of as gemstone and ruby.
Pandora Princess ring The our god also join made the girl have more seductive charms. The parable of the Pandora has a lengthy history, and with different variations appeared, and from various angles interpretation. Many new sometime later it was develop companies named the planet pandora too, because the name associated with pandora conveys people numerous desires and images. Many people like the lovely name, which kind of sensation as like Andersen's fairy tales bring us. We all utilized to image the beautiful scene, and we all like the aesthetic misconceptions, aesthetic film.
Alt 24 December 2016, 14:48
servet3459 servet3459 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart Taahut bozmaya verilen hapis

Merhaba degerli arkadaslar.ben 15.03.2016 da taahut yaptim.1. ve 2. Taksidimi biraz gecikmeli de olsa odedim.3. Taksidim olan 400 tlyi on gun gecikme yuzunden mahkemeye verilmisim.fakat maas hacizi olarak odemeye devam edildi hatta taahut tutarindan fazla yatirildi.su ana kadar odemem gereken tutar 3.600 lira fakat ben fazlasini odedim yaklasik 5.000 lira.mahkeme gunu hakim avukata maas hacizi taahudu karsiliyor mu? Diye sordu.avukat hayir dedi.ben karsiliyor desem de dosyaya bakti.yapicak birsey yok 3 ay hapis cezasi verdi.kararda borclu borcun tamamini veya o tarihe kadar icra veznesine yatirmak zorunda oldugu meblag oderse tahliye edilmesine sikyayetcinin sikyayetinden vazgecmesi halinde iik 354.maddesi uyarinca butun neticeleri ile birlikte cezanin dusurulmesine...karari verdi.ben bu hapis cezasindan nasil kurtulabilirim.Bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.itraz dilekcesi verdim fakat ne karar verilecek bilmiyorum...

Seçenekler
Stil